گازهای مورد استفاده در صنعت، در دمای محیط به صورت گازی هستند. از جمله صنایعی از گازها استفاده می‌کنند می‌توان به صنایع شیمیایی، دارویی، الکترونیک، هوا و فضا و حتی غذا اشاره کرد. به همان اندازه که این گازها پرکاربرد هستند، می‌توانند خطرناک باشند و احتمال آتش‌سوزی را با خود همراه داشته باشند.

هیدروژن

هیدروژن فراوان‌ترین عنصر طبیعت است، با این حال بدست آوردن هیدروژن خالص فرایندهای زیادی نیاز دارد. این گاز می‌تواند به صورت مایع و یا در مخلوط با گاز‌های دیگر برای کاربردهای متفاوتی تولید شود. گاز هیدروژن به عنوان سوخت فضا پیما، در فرایند جوشکاری فولاد، به عنوان سوخت خودرو، در تصفیه نفت خام، تولید مواد شیمیایی و غیره کاربرد دارد.
خطر اصلی هیدروژن اشتعال‌زا بودن آن است. وقتی که این گاز در معرض اکسیژن قرار بگیرد، حتی یک شک الکتریکی می‌تواند باعث آتش گرفتن هیدروژن شود. از سوی دیگر، هیدروژن مایع بسیار سرد است و می‌تواند باعث سرمازدگی شدید شود.

گاز هیدروژن

استیلن

استیلن بیشتر برای جوش دادن مواد در دماهای بسیار بالا کاربرد دارد، دمایی که دیگر گازهای صنعتی قادر به تحمل آن نیستند. این گاز همچنین در صنعت شیمی جهت سنتز ترکیباتی همچون و ویتامین آ و انواع پلاستیک کاربرد دارد.
مثل هیدروژن، استیلن هم بسیار آتش‌زاست و قابلیت انفجار دارد. هنگامی که استیلن با فلزاتی همچون نقره ترکیب شود، قابلیت تولید مواد منفجره را دارد.

گاز استیلن

اکسیژن

اکسیژن به صورت مایع و به صورت مخلوط تولید می‌شود. بیشتر اکسیژن را به عنوان عامل اصلی جهت ادامه حیات انسان می‌شناسند. بنابرین، تانک‌های اکسیژن می‌تواند به افرادی که بیماری‌های تنفسی دارند کمک کند. دیگر استفاده‌های صنعتی گاز اکسیژن شامل پرتاب راکت، برش با لیزر، عامل اکسید‌کننده، سوخت پاک، استفاده در فرایند تخمیر و تصفیه آب می‌باشد.
اکسیژن به تنهایی قابل اشتعال نیست، با این حال وجود بیش از حد اکسیژن می‌تواند باعث آتش گرفتن بقیه مواد شود، حتی موادی که در هوای معمولی آتش نمی‌گیرند. افرادی که از تانک‌های اکسیژن استفاده می‌کنند باید از نزدیک شدن به منابع گرمایش همچون گاز و بخاری پرهیز کنند، همچنین به هیچ وجه در نزدیکی یک تانک اکسیژن نباید سیگار کشید.

گاز اکسیژن

متان

متان از تخمیر مواد آلی بدست می‌آید و بیشترین ترکیب موجود در گاز طبیعیست. بیشترین کاربرد متان جهت تامین انرژی و سوخت مورد نیاز خانه‌ها و صنایع است. این ماده همچنین در پلاستیک، کود و … کاربرد دارد. متان همچنین می‌تواند جهت تولید دیگر گازهای صنعتی کاربرد داشته باشد.
متان آتش‌زا است و یک گاز گلخانه‌ای محسوب می‌شود. مقادیر بالای متان در فضای بسته می‌تواند موجب خفگی افراد شود.

گاز متان

 

×

سلام!

جهت ارتباط، روی پروفایل بخش مورد نظر خود کلیک کنید.

×